Асошиетед Прес: Експремиерот на Северна Македонија во бегство доби 9 години затвор, во четврта по ред пресуда со казна затвор

Асошиетед Прес денеска објави текст: Поранешниот премиер на Северна Македонија, Никола Груевски, кој е во бегство, е осуден на 9-годишна затворска казна за незаконски наредба за уривање на станбено-деловен комплекс вреден во 2011 година, во сопственост на поранешен политички сојузник, кој стана противник.

Кривичниот суд во главниот град Скопје, утврди дека уривањето е „чин на политичка одмазда“ против Фијат Цаноски, тогашен лидер на малата Партија за европска иднина (ПЕИ), кој ја напушти конзервативната владина коалиција на Груевски и се приклучи на опозицијата. .

Тројца други поранешни функционери во времето на уривањето, исто така, беа осудени доцна во петокот. Тони Трајковски, поранешниот градоначалник на општина Гази Баба, една од 10-те населби што го сочинуваат Скопје, и поранешен општински функционер беа осудени на по 4 години затвор, додека поранешниот министер за транспорт Миле Јанакиески доби три години затвор. Тројцата исто така беа осудени на отштета од вкупно 11 милиони евра (11,6 милиони долари).

Ова е четврта пресуда за Груевски откако ја напушти функцијата во 2016 година по речиси десет години на власт.

Во 2018 година, тој беше осуден на две години за незаконско влијание врз службениците на Министерството за внатрешни работи за купување на луксузен блиндиран автомобил. Во 2020 година, тој доби една и пол година затвор за организирање насилство врз неговите политички противници во 2013 година. Во април 2022 година, тој беше осуден на седум години за користење на средствата на неговата партија за да се збогати.

Груевски побегна во Унгарија во 2018 година пред да биде извршена неговата прва казна. Тој се спореди себеси во објавите на социјалните мрежи со Џозеф К., главниот лик на романот на Франц Кафка „Судењето“, кој е осуден и егзекутиран без воопшто да дознае што е обвинет.

Против Груевски се водат уште два случаи за корупција, изборни нерегуларности и злоупотреба на службената положба. Обвиненијата произлегуваат од скандалот со прислушувањето што избувна во 2015 година, кога се дозна дека телефонските разговори на повеќе од 20.000 луѓе биле незаконски снимени, вклучувајќи ги и оние на политичари, судии, полицајци, новинари и странски дипломати.

Скандалот ја сруши владата на Груевски и тој ги загуби следните избори во 2016 година од социјалдемократот Зоран Заев.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.