„Ауди“ се вклучува во проектот за воздушни такси во Инголштад

„Ауди“ ја пренесува мобилноста во третата димензија. Минатата недела во Берлин беше потпишан посебен документ за намерите на компанијата.
Брам Шот, Извршен директор и член на Управниот одбор задолжен за маркетинг и дистрибуција во „Ауди AГ“, го потпиша документот за лансирање на проектот „Урбан ер мобилити“ (Urban Air Mobility) заедно со сојузниот министер за транспорт Андреас Шојер, министерот за дигиталниот развој Дороте Бер, Грација Витадини, извршен директор во „Ербас“, како и други претставници на политичката класа и индустријата. Целта на овој проект во рамките на Европската унија е создавање на воздушни такси во областа Инголштад.


– Поврзаните, електрични и автономно управувани автомобили ќе го направат сообраќајот во градовите поудобен и поеколошки и истовремено со тоа ќе се заштеди место, а тоа автоматски значи повисок квалитет на живот за луѓето. Во овој поглед мобилноста од третата димензија може да има голем придонес во иднина, истакна Шот.
Тој го поздрави храброто решение на градската управа и намера да земеме активно учество во трансформирање на регионот во тест зона за воздушни такси.
„Ауди“ во соработка со подружницата на компанија – „Италдизајн“, и авионскиот производител „Ербас“, претставија на автомобилскиот салон во Женева во март концептуален развој „Поп ап некст“ (Pop.Up Next), една сосема електрична и целосно автоматизирана студија за хоризонталната и вертикална мобилност на иднината.


Проектот „Урбан ер мобилити“ е дел од иницијативата на Европската унија, наречена „European Innovation Partnership (EIP) on Smart Cities and Communities (SCC)“.
Проектот го означува почетокот на големата иницијатива на Европската унија која вклучува други градови, како Хамбург и Женева.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.