АФЕРАТА СО ПРИСЛУШУВАЊЕ ЈА ТРЕСЕ ГРЦИЈА: Разузнавачката служба ги држела министрите под надзор со помош на шпионски софтвер

Скандалот со прислушувањето во Грција, кој ја потресе конзервативната влада на Кирјакос Мицотакис, повторно се разгоре во текот на викендот со тврдењата во печатот дека повеќе политички личности отколку што беше познато биле под надзор на Националната разузнавачка служба на земјата (EYP).

АФЕРАТА СО ПРИСЛУШУВАЊЕ ЈА ТРЕСЕ ГРЦИЈА: Разузнавачката служба ги држела министрите под надзор со помош на шпионски софтвер

Во пресрет на овонеделната посета на Грција и Кипар, делегацијата на истражниот комитет на Европскиот парламент за „Пегаз“ и други шпионски софтвери, Брисел, објави два извештаи во весниците, во кои се наведува дека некои членови на Владата биле под надзор. пишува денеска порталот Политико.

Владата на Мицотакис во август призна дека телефонот на лидерот на опозицијата, Никос Андролакис, кој е и пратеник во Европскиот парламент, бил прислушуван, оценувајќи го потегот како „легален, но погрешен“. Двајца високи функционери, генералниот секретар на Владата Григорис Димитријадис и шефот на Националната разузнавачка служба, Панајотис Контолеон, беа разрешени поради аферата.

Грчкиот весник „Та неа“ сега објави дека еден министер во владата на Мицотакис, „кој се чини дека немал добри односи со соработниците на премиерот, најверојатно бил прислушуван, со помош на шпионскиот софтвер „Предатор“.

Весникот додава дека друг член на владејачката партија Нова демократија во пролетта 2021 година забележал текст со проблематична врска и го деактивирал уредот што го користел во тоа време.

Портпаролот на грчката влада Јанис Иконому рече дека написот е заснован на шпекулации и оти недостасуваат имиња и факти.

Во меѓувреме, весникот „То вима“ опишува дека софтверот „Предатор“ е активиран во Грција како резултат на воспоставен „мост“ на контакти меѓу Грција и Кипар, а се чини дека луѓето вклучени во преговорите им биле познати на сменетите. Генералниот секретар на Владата Димитријадис или негови блиски луѓе, се вели во извештајот и се додава дека тој ги негира тврдењата.

Исто така, постојат тврдења дека грчките новинари кои известувале за скандалот со шпионски софтвер исто така биле под надзор минатото лето.

Меѓународната организација Репортери без граници и Меѓународниот институт за печат повикаа на итна истрага за последните наводи. Здружението на новинари во Атина соопшти дека фактот што новинарите кои го истражуваат скандалот и самите биле жртви на надзор „одразува дистопија што новинарите и нивните избрани претставници не можат да ја толерираат“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.