Африка на удар на коронавирусот – починати над 5.600 лица, расте бројот на заболени

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Африка достигна 206.617, откако во последните 24 часа се регистрирани нови 5.460 заболени лица, соопшти огранокот на Светската здравствена организација за Африка,
Од коронавирус во Африка починале 5.642 лица.
Најголем број на заболени има во Јужна Африка – 55.421, а земјата пријавени 1.210 смртни случаи од коронавирус. Најмногу луѓе од Ковид-19 починале во Египет 1.310.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.