АХМЕТИ: ИМА МЕЃУЧОВЕЧКИ ОДНОСИ КОИ НЕ СЕ ДОБРИ, НО НЕ ВО ЦЕЛИНА, ТУКУ СЕ ОДРЕДЕНИ ЛУЃЕ

„Има меѓучовечки односи кои не се добри, но не во целина, туку се одредени луѓе. Овие работи треба да се поправат“, изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети по денешната средба со членовите на партиските ограноци од Чаир и Сарај, кои пред неколку дена преку писмо обвинуваа дека во партијата речиси две години не постојат и не се формираат статутарните партиски тела и дека политичкото одлучување станало индивидуално.

АХМЕТИ: ИМА МЕЃУЧОВЕЧКИ ОДНОСИ КОИ НЕ СЕ ДОБРИ, НО НЕ ВО ЦЕЛИНА, ТУКУ СЕ ОДРЕДЕНИ ЛУЃЕ

„Со овие пресметки се занимавам веќе 20 години. Извршната власт има други проблеми, органоците и општините имаат други проблеми и се појавуваат противречности меѓу овие институции, што е природно. Со извршната власт, раководителите на ограноци, зборувавме да се средат тие нејаснотии, недоразбирања. Во спротивно, нема ништо загрижувачко. Нема ништо од тоа што се зборува дека ќе се создаде нова партија“, изјави Ахмети.

Според него, средбите се конструктивни и треба да постои дебата. Денешната средба со ограноците од Сарај и Чаир поминала добро и посочи дека ништо не е непоправливо.

„Меѓучовечките односи се над сѐ. Функциите доаѓаат и си одат, но човештвото останува. И во семејството имате кавги и никој не може да каже дека има идеални односи, но може да се случат и несогласувања. Но, да најдеме енергија да ги надминеме овие несогласувања бидејќи ни претстојат големи цели“, рече Ахмети.

365

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.