Баерн по титулата оди во Франкфурт

Фудбалерите на Хофенхајм и Фортуна во петок ќе го одиграат првиот натпревар од 28-то коло во Бундес лигата.Двата тима кои се борат за опстанок во лигата се наоѓаат во исклучително лоша форма – Хофенхајм на последните пет натпревари има освоено само четири бодови, додека Фортуна е без победа на последните пет средби.Во пресрет на овој меч од Хофенхајм замина атренерот Курц и спортскиот директор Мелер.Хофенхајм е претпоследен натабелата со само 20 бодови, додека Фортуна има освоено 29 бода и се наоѓа на 15-то место на табелата.Лидерот Баерн Минхен во ова коло има можност да ја прослави титулата, но само под услов да забележи победа во Франкфурт.Дефанзивецот на Мајнц, Николче Новески, во ова коло ќе гостува во Нинберг, ќе биде тоа дуел на два тима кои се наоѓаат во добра форма и кои се без пораз на последните шест натпревари.
Петок, 5.априлХофенхајм-ФортунаСабота, 6.априлБаер Леверкузен-ВолфсбургБорусија Дортмунд-АугзбургВердер-ШалкеАјнтрахт-Баерн МинхенБорусија Менхенгладбах-Гројтер ФиртХамбургер-ФрајбургНедела, 7.априлНинберг-МајнцХановер-Штутгарт.Фудбалерите на Хофенхајм и Фортуна во петок ќе го одиграат првиот натпревар од 28-то коло во Бундес лигата.Двата

Пронајдете не на следниве мрежи: