Бактериска вагиноза – Секоја трета жена ја има но еве како да ја препознаете

Бактериската вагиноза е непријател на секоја трета жена, но многу жени не знаат дека ќе биде поврзана и со други полови болести.

Бактериска вагиноза – Секоја трета жена ја има но еве како да ја препознаете

Тоа значи нарушување на составот на вагиналната флора, а симптомите се непријатен мирис, бел исцедок, а понекогаш и гребење или печење по и за време на мокрењето.

Причините не се целосно откриени, но најчесто се јавува поради недоволна интимна грижа, која може да ја оштети природната киселост на матката и да предизвика раст на штетни микроорганизми.

Симптомите може да се изразат и за време на менструалниот циклус, употребата на контрацепција, бременост или менопауза.

Се смета дека најчеста причина за бактериска вагиноза е Gardnerella vaginalis.

Дека бактеријата живее во матката и во дебелото црево, но различното сексуално однесување може да доведе до развој на бактериска вагиноза.

Секс со нови или повеќе партнери, користење парфимирани сапуни, перење долна облека со силни детергенти, орален секс, пушење…

Околу половина од жените можеби немаат никакви симптоми или можеби не се свесни за нив.

Присуството на вагиноза може да се провери со земање брис кај вашиот матичен гинеколог.

Резултатите се достапни во рок од една недела, а бактериската вагиноза треба да се лекува за да не се предизвикаат разни компликации.

Ако не се лекува за време на бременоста, може да предизвика спонтан абортус или предвремено породување.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.