Балтикот и Полска го забранија влезот на Русите со визи

Естонија, Летонија, Литванија и Полска од денеска забрануваат влез на руски државјани со туристички визи, вклучително и шенген визи издадени од трети земји.

До денес руските граѓани по копно можеа да влегуваат во Европа само преку балтичките земји и Финска, а од денеска само преку Финска, која одби да ги поддржи балтичките земји и Полска во оваа одлука.
Балтикот и Полска го забранија влезот на Русите со визи

„Одлучивме заеднички да ги ограничиме туристичките можности за руските граѓани со цел да го заштитиме јавниот ред и безбедност. Во моментов е невозможно да се гарантира дека руските туристи кои доаѓаат во ЕУ преку Естонија не претставуваат безбедносен ризик“, се наведува во изјавата на премиерите на четирите земји. Премиерите на четирите земји сметаат дека патувањето во Европската унија е „привилегија што не е човеково право“.

„Постигнат е регионален договор, сега ќе продолжиме да работиме за да обезбедиме забраната за туризам за руските граѓани да стане валидна во целата Европска унија“, се вели во соопштението, пренесе Танјуг.

Ограничувањето не важи за сите руски државјани, па Русите можат да влезат во овие четири земји за да ги посетат членовите на семејството кои живеат во Шенген зоната или лице со кое одгледуваат заеднички малолетни деца.

Исклучок ќе бидат дипломати, државјани на Русија на кои им е издадена краткорочна виза и се регистрирани за работа, иматели на визи за краткорочни студиски студии, како и работници од областа на меѓународниот превоз на стоки и патници.

По исклучок, влезот ќе биде дозволен од хуманитарни причини, вклучително и неистомисленици.

До денес руските граѓани по копно можеа да влегуваат во Европа само преку балтичките земји и Финска, а од денеска само преку Финска, која одби да ги поддржи балтичките земји и Полска во оваа одлука. Министерството за надворешни работи на Финска на 16 септември објави дека земјата не го поддржува ставот дека руските граѓани претставуваат закана за јавниот ред, внатрешната безбедност и меѓународните односи и затоа таа позиција ја смета за „правно сомнителна“.

Членките на ЕУ во август дебатираа за речиси целосна забрана за влез на руски туристи, при што Германија и Франција тврдеа дека таквиот потег би бил контрапродуктивен, додека нордиските и балтичките земји го поддржаа.

На 31 август Европската унија го суспендираше договорот за визно олеснување со Русија.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.