Барикади и пукотници во северно Косово

Косовските власти од понеделник повеќе нема да ги признаваат српските документи на границите. Ова доведе до барикади и немири на северот на земјата.

Фото: курир.рс

Милитантните Срби во неделата подигнаа барикади во доминантно српско населено северно Косово . Непознати лица пукале и во правец на косовските полицајци. Нема повредени, соопшти полицијата во Приштина во неделата доцна навечер.

Тензиите настанаа затоа што косовските власти од понеделник (00:00 часот) повеќе нема да ги признаваат српските лични документи на граничните премини. Србите со такви документи мора да имаат привремен документ издаден на граница.

Според косовското толкување, станува збор за мерка заснована на реципроцитет. Косовските граѓани веќе подолго време мораат да имаат привремен документ кога ќе ја преминат границата со Србија бидејќи српските власти не ги признаваат косовските хартии.

Косово, сега речиси исклучиво населено со Албанци, порано и припаѓаше на Србија. Во 2008 година прогласи независност. Србија не ја признава државноста на Косово и за себе ја бара својата територија.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.