Барса не се помирува – го тужи ПСЖ за трансферот на Меси

Loading...

Адвокатите на Барселона упатија официјална жалба до Европската комисија сметајќи дека ПСЖ не може да го потпише Лионел Меси бидејќи финансиската состојба на францускиот клуб е полоша од онаа на Камп Ноу.
Парискиот клуб нема акумулирани долгови како Барселона која должи две милијарди евра, но кај ПСЖ проблем се високите плати и годишните приходи. Барса е блокирана во потпишувањето на новиот договор со Меси затоа што нивниот однос на плати и приходи не е во склад со правилата на Ла Лига иако Аргентинецот се согласи на пониска плата. Во клубот тврдат дека ПСЖ во тој контекст стои полошо, особено по трансферите на Донарума, Рамос, Хакими и Вајналдум, а не мора ни да се спомнат платите на Нејмар и Мбапе.
Меси од ПСЖ, наводно, добил понуда во вредност од 25 милиони евра по сезона за следните две години.

loading...
Loading...