Бачев: Говорницата на протестите е окупирана од „шарените“ кои ја уриваа државата, а сега ќе ја спасувале. Дајте и Муковски да го викнеме

Јанко Бачев пишува за две грешки на протестите против францускиот предлог.

Кој ја смени маршрутата?

Според Бачев не треба да има менување на рутата и да се поминува кај Скендер Бег…

Прво, промената на маршутата вечерва остава лоша порака дека се плашиме да се движиме покрај „Мавровка“, откако синоќа десетина млади шиптарчиња гаѓаа со предмети. Дали ќе има или ќе нема провокации, ич не ми е гајле, нека му ја мисли и открива полицијата, зошто ја плаќаме. Но, вечерашната порака до народот дека се плашиме да се движиме кај што сакаме во ГЛАВНИОТ ГРАД НА НАШАТА ДРЖАВА во која ние одлучуваме како што секој народ си одлучува во својата држава, е крајно обесхрабрувачко!

Второ, говорницата на протестите веќе шест дена е окупирани од „шарените“ и луѓе кои добар дел поминаа на функции во СДСМ и сега со ВМРО-ДПМНЕ на власт пак очекуваат фотелји. ШАРЕНИТЕ кои ја срушија државата и се колнеа во марионетата Заев, сега се колнат во Мицкоски и ќе ја спасувале државата, а имаа клучна улога во нејзиното рушење.

Некој ќе ми каже остави, не гледај во минатото, гледај во иднината, сега треба да протестираме заедно против владата на СДСМ. Ако е така, дај да го викнеме и Крсто Муковски и нека опне на говорница, на пример, „Смрт на шиптарите„ и сите сложно да викнеме „Извини Крсто ние сме предавници“, пишува Бачев.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.