БАЈДЕН ГО ОСУДИ НИШТЕЊЕТО НА УКРАИНА: Демонстрирана бруталноста на војната на Путин

Американскиот претседател Џо Бајден ги осуди руските ракетни напади во Украина, велејќи дека тие ја демонстрираат „целосната бруталност“ на рускиот претседател Владимир Путин против украинскиот народ.

БАЈДЕН ГО ОСУДИ НИШТЕЊЕТО НА УКРАИНА: Демонстрирана бруталноста на војната на Путин

„САД силно ги осудуваат руските ракетни напади низ Украина, вклучително и Киев. Во овие напади загинаа и ранети цивили и уништени објекти кои немаат воена цел. Тие уште еднаш ја демонстрираат екстремната бруталност на илегалната војна на г-дин Путин против украинскиот народ“, Бајден се вели во соопштението..

Украинските власти денеска соопштија дека Русија извршила ракетни напади врз бројни украински градови, а според податоците на киевската полиција, идентификувани се 11 жртви на нападот, додека 65 лица се ранети.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.