Бајден денеска итно евакуиран на безбедна локација

Агентите на тајната служба го дислоцирала претседателот откако авион влегол во воздушниот простор над неговата куќа на плажа во Делавер.

тајната служба на задача, илустрација

Американскиот претседател Џо Бајден е евакуиран од неговата куќа на плажата во Делавер откако неовластен авион влегол во ограничениот воздушен простор над имотот, активирајќи безбедносни протоколи.

Претседателот беше итно пренесен на безбедна Локација околу 13 часот во саботата, откако авион во приватна сопственост „по грешка“ влегол во безбедна област во близина на викендицата на Бајден во Рехобот Бич, Делавер, се вели во соопштението на американската тајна служба. „Авионот веднаш беше изнесен од ограничениот воздушен простор“, додаде агенцијата.

Сигурната локација наводно била блиска противпожарна станица. Поворката на Бајден беше видена како патува до противпожарната станица, каде што џип во кој се возел претседателот влета внатре. Сообраќајот беше затворен повеќе од 20 минути додека агентите на Тајната служба ја расчистуваа областа и ја истражуваа можната закана.

Новинарот на Си-Би-Ес, Бо Ериксон, рече дека видел два воени авиони како летаат ниско над градот на плажата, откако неовластениот авион бил забележан. Еден локален жител му кажа на Ериксон дека видела мал бел авион како лета во близина на куќата на Бајден на плажа околу 12:45 часот. Двата воени авиони се прескокнаа над плажата Рехобот неколку минути подоцна.

повеќе детали за инцидентот погоре во низата на твитер

Прелиминарната истрага открива дека пилотот не бил на соодветниот радио канал, не го следел NOTAMS (Известување за воздухопловците) што бил поднесен и не ги следел објавените упатства за летот“, соопшти Тајната служба. „Тајната служба на САД ќе го интервјуира пилотот“.

Колота на Бајден се врати во неговата куќа на плажа, откако истражителите заклучија дека нема постојана безбедносна закана. Претседателот и првата дама Џил Бајден, наводно, го прославиле својот роденден во нивната куќа на плажата во Делавер втора година по ред. Федералната управа за авијација издаде привремени ограничувања на летовите во областа од четврток навечер до недела наутро, очигледно во врска со посетата на Бајден.

Семејството Бајден често патува до нивниот дом во Вилмингтон, Делавер и до нивниот имот на плажата Рехобот за брзо бегство од Вашингтон. Тие, наводно, поминале 16 дена во куќата на плажа во текот на пет патувања во текот на неговата прва година на функцијата.

Владата минатата есен додели договор за изградба во вредност од речиси 500.000 американски долари за изградба на безбедносна ограда околу куќата на претседателот на плажата. Од март, проектот беше закочен во очекување на одобренијата од локалните регулаторни тела потребни за изградба на бариерата повисока отколку што е вообичаено дозволено во градот. Семејството Бајден бараше дозвола да изградат камен ѕид од четири метри долж предниот дел на куќата и 10 метри ограда со камени столбови долж страните и задниот дел на имотот.

Критичарите ја истакнаа иронијата на изградбата на ѕид финансиран од даночните обврзници за да се обезбеди домот на Бајден, откако претседателот ја откажа изградбата на ѕид на јужната граница со САД. Тој го нарече граничниот ѕид „губење пари“ и рече дека тоа не е „сериозно политичко решение“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.