Бајден предвидува „втора пандемија“

Американскиот претседател рече дека ќе има втора пандемија и дека на земјата и требаат повеќе пари за да се подготви.

Бајден предвидува „втора пандемија“

На САД им требаат повеќе пари за да ја испланираат „втората пандемија“, рече претседателот Џо Бајден за време на брифингот со новинарите во вторникот, додека ги пофали напорите на неговата влада да обезбеди децата под пет години да добијат вакцини за Ковид-19.

Бајден, исто така, го поздрави како „многу историска пресвртница“ што САД станаа првата земја во светот што нуди „безбедни и ефективни вакцини за Ковид-19 за деца на возраст од шест месеци“.

На прашањето колку долго администрацијата би можела да ја одржи новата кампања за вакцини, Бајден посочи дека тековниот буџет ќе биде доволен за „да се помине барем оваа година“, но нагласи дека „ни требаат повеќе пари“.

Тој продолжи да инсистира на тоа дека му требаат уште повеќе пари за неодредена „втора пандемија“. „Ни требаат повеќе пари за да ја испланираме втората пандемија. Ќе има уште една пандемија“, предупреди претседателот, без да навлегува во детали за тоа што може да повлече овој нов бран.

Бајден, исто така, ја искористи можноста да го исфрли својот претходник, што имплицираше дека недоволната подготовка на Доналд Трамп го зголеми влијанието на пандемијата на Ковид. „Мораме да размислуваме однапред. Тоа не е нешто што последната облека го направи многу добро и тоа е нешто што го правиме прилично добро. Затоа ни требаат пари“, претпоставува Бајден.

Некои здравствени експерти и агенции, како што е Светската здравствена организација, исто така предупредија на веројатноста од идни пандемии. СЗО претходно објави дека планира да потврди глобален договор за пандемија на Светското здравствено собрание во 2024 година, за кое се надева дека ќе помогне „да се утврдат целите и основните принципи со цел да се структурира потребната колективна акција за борба против пандемијата“.

Договорот, кој во голема мера се фокусира на зголемен надзор, вакцинирање и „враќање доверба во меѓународниот здравствен систем“, правно ќе ги обврзе своите членки според меѓународното право, ги заменува регулативите на поединечните земји во обид да ги натера сите нации да дејствуваат како едно лице. на идна епидемија.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.