Бајден сега планира да и продаде на Украина четири беспилотни летала MQ 1C Grey Eagle Predator вредни по 40 милиони долари кои можат да испукаат до осум ракети Hellfire, и да летаат 30 часа

Администрацијата на Бајден одби да испрати воени авиони во Украина, но сега планира да го опреми Киев со некои од најмодерните и најсмртоносните беспилотни летала со долг дострел, според луѓе запознаени со работите.

Планот би вклучувал продажба на четири дронови MQ-1C Grey Eagle – помоќна верзија на беспилотниот авион Predator и способна да носи осум ракети Hellfire – за употреба на бојното поле против руските сили.

Продажбата на беспилотните летала произведени од General Atomics сепак може да биде блокирана од Конгресот, според извори кои рекоа дека планот се дискутира во Пентагон со недели.

Висок претставник на администрацијата рече: „Овие системи ќе ги користат Украинците за да го одбијат рускиот напредок на украинска територија, но тие нема да се користат против цели на руска територија“.
MQ-1C Grey Eagle

Украина ефикасно ги искористи помалите беспилотни системи со помал дострел. Посебно турскиот „Бајрактар-ТБ2“ се прослави по успехот на бојното поле.

Деталите за последниот план се појавија кога Белата куќа објави нова воена помош од 70 милиони долари за Украина, вклучително и артилериски ракетни системи со висока мобилност (HIMARS).

„Овој нов пакет ќе ги вооружи со нови способности и напредно вооружување, вклучително и ХИМАРС со муниција на бојното поле, за одбрана на нивната територија од рускиот напредок“, се вели во изјавата на претседателот Џо Бајден.

„Ќе продолжиме да го водиме светот во обезбедувањето историска помош за поддршка на борбата за слобода на Украина.

Сивиот орел претставува јасен скок во технологијата што и се нуди на Украина. Може да лета до 30 часа што му овозможува да собере огромни количества на разузнавачки информации додека лета над цели – или може да достигне далеку до непријателска територија со товар од ракети „Хелфајр“.

И некои воени експерти рекоа дека неговата способност да види многу подалеку од руските линии може да се поврзе со системот ХИМАРС и неговата способност да напаѓа таму.

Продажбата е значајна бидејќи става напреден американски систем за повеќекратна употреба способен за повеќекратни длабоки напади на бојното поле против Русија за прв пат.

Администрацијата на претседателот Џо Бајден има намера да го извести Конгресот за потенцијалната продажба на Украина во наредните денови со јавна објава која се очекува потоа, изјави американски официјален претставник.

Портпаролот на Белата куќа упати прашања до Пентагон, а портпаролот на Пентагон рече дека „нема што да се објави“.

Парите од неодамна донесената Иницијатива за безбедносна помош во Украина од 40 милијарди долари се издвоени за финансирање и на можната продажба и на обуката потребна за беспилотните летала, изјавија американскиот функционер и еден од познатите луѓе.

„Општо земено, MQ-1C е многу поголем авион со максимална тежина при полетување околу три пати поголема од онаа на Bayraktar-TB2, со соодветни предности во носивоста, опсегот и издржливоста“, рече експертот за беспилотни летала Ден Гетингер со Vertical Flight. Општество.

MQ-1C е исто така компатибилен со поголема разновидност на муниција од Bayraktar-TB2. Украинските Бајрактари се опремени со ракети МАМ-Л од турско производство од 22 килограми, што е околу половина од тежината на ракетите на овој дрон.

Преминот кон оружје со долг дострел ја одразува промената во начинот на кој се води војната.

Откако украинските сили ги одбија руските напаѓачи кои напредуваа кон главниот град Киев, борбите се фокусираа на источниот регион Донбас, каде и двете страни се потпираат на ракети и артилерија во размената на долг дострел.

САД испратија 108 американски хаубици М777.

Но, системите ХИМАРС, со дострел од околу 48 милји, ќе им овозможат на украинските сили да погодат руски цели додека ќе останат надвор од опсегот на одмазднички оган.

Висок претставник на администрацијата рече: „Овие системи ќе ги користат Украинците за да го одбијат рускиот напредок на украинска територија, но тие нема да се користат против цели на руска територија“.

За време на конфликтот, американските власти се трудеа да балансираат во помагањето на украинските сили без да и дадат основа на Москва да каже дека пратките со оружје претставуваат ескалација на вмешаноста на Вашингтон или Н.А.Т.О.

Во овој случај, официјални лица рекоа дека украинските лидери ветиле дека нема да користат оружје со поголем дострел за напади во Русија.

Истовремено, Германија објави дека ќе и достави на Украина современи противвоздушни ракети и радарски системи.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.