Бајден се закачи со Зеленски: Покажи малку благодарност

Американскиот претседател Џо Бајден одвај успеал да ја заврши реченицата додека зборувал за претседателот на Украина Володимир Зеленски, дека дал зелено светло за уште една милијарда долари воена помош, кога украинскиот претседател почнал да ја набројува сета дополнителна помош која му е потребна, а која не ја добил. Како што јавува „NBC“, Бајден тогаш ги изгубил нервите.

Бајден се закачи со Зеленски: Покажи малку благодарност

Тој телефонски разговор меѓу двајцата лидери бил различен од претходните, тврдат четири лица запознаени со повикот. Бајден одвај успеал да го извести Зеленски за одобрувањето на новата помош, кога украинскиот претседател почнал да ја набројува сета помош која и е потребна на Украина. Бајден тогаш ги изгубил нервите, велат лицата запознаени со разговорот.

Кревајќи го тонот рекол дека американскиот народ бил прилично великодушен, а неговата администрација и американската војска напорно работеле за да и помогнат на Украина и дека Зеленски би можел да покаже малку повеќе благодарност, велат изворите.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.