Без грешка: Рецепт за брз колач со цреши кој му успева на секого

Loading...

Искористете ја сезоната на цреши за да го испробате овој рецепт за едноставен колач кој сигурно ќе стане омилен гостин на вашата трпеза.
Црешите претставуваат богат извор на антиоксиданси, влакна и витамин Ц, ги намалуваат воспаленијата во телото и се одличен сојзуник во борбата против кардиоваскуларните болести.
Ова овошје најдобро е да се консумира свежо, но е одличен додаток и во компотите и колачите.
Во продолжение ви претставуваме рецепт за едноставен десерт со цреши кој секогаш успева.
Потребни состојки:
– 4 јајца
– 100 мл. јогурт
– 100 мл. масло за јадење
– 100 гр. шеќер
– 200 гр. брашно
– 2 мали лажици прашок за пециво
– 200 гр. цреши
– лебни трошки

Начин на подготовка:
1. Измијте ги црешите и отстранете ги семките.
2. Помешајте го брашното со прашокот за пециво и оставете го настрана.
3. Загрејте ја рерната на 180 Целзиусови степени.
4. Во еден сад ставете ги јајцата и шеќерот и матете сè додека смесата не се удвои и не стане бледожолта.
5. Потоа полека додавајте го маслото за јадење, мешајќи со лажица.
6. Најпосле во смесата полека додадете го и брашното помешано со прашок за пециво.
7. Намастете го калапот за печење со масло и наросете со лебни трошки.
8. Налејте ја смесата во садот, а одозгора ставете ги црешите.
9. Печете околу 40 минути. Имајте на ум дека на колачот кој содржи јогурт му е потребно повеќе време за печење. Колачот е испечен кога ќе почне да се одвојува од калапот и кога ќе поприми златножолта боја.

loading...