Вулин: Создавањето на српскиот свет е процес што не може да се запре

„Создавањето на српскиот свет е процес што не може да се запре“, изјави српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин. „Важно е сите Срби, без разлика каде живеат, да бидат обединети и сите прашања од национален интерес да се решаваат заедно во Белград, главниот град на сите Срби“, нагласи тој.

Српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин

„Српскиот свет значи дека Србите се политички народ, тоа значи дека заедно ги решаваме најважните национални прашања, тоа значи дека секогаш сме со нашата Србија, исто како што е Србија со нас, без разлика каде живееме“, рече Вулин. на саем во Буковац кај Нови Сад.

Министерот рече дека се собрале во Буковац „да го зборуваат нашиот јазик, да ги пеат нашите песни, да се радуваат што сме заедно и што постоиме“.

„И сите што мислат дека нема Срби и дека нема српски свет или дека не треба да има, нека дојдат да не видат, да ги видат овие наши прекрасни деца и да сфатат дека направиле голема грешка бидејќи има Срби и има српски свет“, рече тој.

Тој додаде дека Нови Сад е град на сите Срби и на сите граѓани, без разлика на нивното презиме, дека е град кој им припаѓа на сите и дека „никој нема право да ги дели“.

Ова не е прв пат Вулин да зборува за српскиот свет како државен службеник, иако претседателот Александар Вучиќ, за кого Вулин имаше само пофалби, изјави дека политиката на „српскиот свет“ не е политика на таа земја. .

Вучиќ рече дека официјалната државна политика вели дека границите на Србија се неприкосновени и дека Белград нема никаква врска со надворешните граници.

„Секогаш, велат, тоа се Вучиќ и Србија, бидејќи тие треба да го најдат виновникот за се во Србија. Затоа е важно луѓето да знаат која е официјалната политика на Србија, таа е таа што вели дека границите на Србија се неприкосновени и дека не нè интересираат странските граници.Мораме да ги задржиме нашите и на јасен и недвосмислен начин да покажеме каква е нашата политика“, рече Вучиќ.

Сепак, Вулин ужива голема доверба во Вучиќ, а дел од јавноста верува дека тој го кажува она што го мисли Вучиќ, пишува белградскиот весник „Данас“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.