Белорусија испраќа засилувања во регионот Гродно, на границата со Полска и Литванија

Loading...

Белорускиот министер за одбрана Виктор Хренин нареди баталјон со тактички балистички ракети и мулти-барелни фрлачи на проектили и единици со беспилотни воздушни возила и системи за воздушна одбрана да бидат испратени  во регионот Гродно, кој границите со Литванија и Полска.

Претходно, претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, му нареди на Министерството за одбрана внимателно да го следи движењето на трупите на НАТО во Полска и Литванија, како и да ги стави трупите на западната граница на земјата во целосна подготвеност, потенцирајќи дека ситуацијата во овој дел од земјата ескалира. 

Претседателските избори се одржаа во Белорусија на 9 август, на кои, според официјалните податоци, победи Лукашенко.

По објавувањето на резултатите од изборите, избувнаа масовни протести во Минск и другите градови во Белорусија, во кои имаше конфликт меѓу демонстрантите и полицијата. Според Министерството за внатрешни работи, повеќе од 6.000 демонстранти биле уапсени за време на протестите.

loading...