Белорусија ја забрани Орвеловата 1984 година

Белорусија ја забрани продажбата на романот на Џорџ Орвел од 1984 година, една од ретките независни публикации во земјата.

Добиле наредба испратена до издавачите во земјата.

„Сите изданија од 1984 година мора да бидат повлечени од пазарот. Извештајот за имплементација мора да се поднесе најдоцна до 19 мај“, се вели во наредбата.

Изданието одлучи да не ја објавува целосната нарачка за да ја зачува безбедноста на нејзиниот извор. Не е јасно колку издавачи и книжарници го добиле.

„1984“ е иконски роман кој ја опишува најекстремната верзија на тоталитарното општество. Многу диктатори ширум светот се споредуваат со „Големиот брат“ од романот, вклучувајќи го и сегашниот белоруски диктатор Александар Лукашенко.

Книгата беше забранета во Белорусија пред само неколку децении – и низ СССР до 1987 година. Првото издание во Белорусија беше објавено во 1992 година, во превод на Серхиј Шупа. Во 2020 година, издавачката куќа Јанушкевич издаде ново издание, во 2021 година беше објавено уште едно, а книгата, напишана во 1948 година, накратко стана бестселер – нешто што го препознава и државната издавачка куќа Белкнига.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.