Белоруската армија започна со вежби за транзиција од мир во војна

Министерството за одбрана објасни дека мерките се преземени во согласност со плановите за обука на белоруските вооружени сили за 2021-2022 година.

Ќе се дуплира бројот на војници кои што се активни.

„Како дел од создавањето на јужниот оперативен команден центар, планирано е да се зголеми бројот на персоналот во вооружените сили на Република Белорусија на 80.000 лица. Новите воени единици ќе бидат опремени со воена опрема што моментално се наоѓа во складиште“, пренесува „Украинска правда“.

Белоруските вооружени сили започнаа серија вежби за практикување на транзиција од мир во војна, соопшти во вторникот Министерството за одбрана.

„Главната цел на вежбите е да се спроведат цел сет последователни обуки во кои ќе бидат вклучени сите категории на армиски персонал, воени единици и командни центри, кои треба да вежбаат усогласени мерки за транзиција од мир во време на војна“, соопшти Министерството за одбрана на својата Телеграмски канал.

Министерството за одбрана објасни дека мерките се преземени во согласност со плановите за обука на белоруските вооружени сили за 2021-2022 година.

„Обуките за борбена готовност се одржуваат по уште еден воен поход, кога регрутираните веќе ги совладале основните воени вештини“, соопшти Министерството за одбрана.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.