Бериша: Национализмот ни е водечка сила за благородни цели

Албанскиот премиер Сали Бериша изјави дека националистичките изјави дадени од негова страна во последно време не значат територијални претензии, туку национализмот е водечка сила за реализација на благородни цели.
„Нашиот национализам нема територијални претензии како што имаа некои земји од регионот“, истакна Бериша за време на неговиот говор во Собранието на Албанија, а по повод петгодишнината од независноста на Косово.Тој додаде дека „независноста на Косово, е главно дело на Албанците“.На свечената седница не присуствуваа пратениците на опозицијата предводени од социјалистите на Еди Рама.Во четвртокот САД и укажаа на официјална Тирана да внимава со националистичката реторика.
МакфаксАлбанскиот премиер Сали Бериша изјави дека националистич

Пронајдете не на следниве мрежи: