Берлин го исклучува осветлувањето на 200 знаменитости за да заштеди струја

Берлин престанува да ги осветлува важните згради во градот. Тука спаѓаат Колонадата на победата, Црвеното градско собрание, Спомен-црквата и палатата Шарлотенбург, како што објави Сенатот за животна средина, мобилност, потрошувачи и заштита на климата.

Берлин го исклучува осветлувањето на 200 знаменитости

Веќе во среда, некои знаменитости повеќе нема да бидат осветлени . Отсега па натаму светлата ќе останат изгаснати во берлинската катедрала, Мариенкирхе, во Лустгартен, во Арсенал, Стариот дворец и статуата за коњи Унтер ден Линден.

„Во однос на војната против Украина и заканите на руската енергетска политика, важно е да ја користиме нашата енергија што е можно повнимателно. Ова исто така и особено се однесува на јавниот сектор“, рече сенаторката за животна средина Бетина Јараш (Зелени). Затоа зградите во Берлин кои се во надлежност на државата повеќе нема да бидат осветлени. „Од наша гледна точка, тоа е оправдано во оваа ситуација и да се даде видлив придонес.

Три екипи за евакуација од електрична компанија сега се во акција за исклучување. На овој начин, може да се исклучат 100 до 120 светилки секој ден. Потребни се три до четири недели за сите планирани згради да останат темни.

Во надлежност на Сенатот за животна средина, мобилност, потрошувачи и заштита на климата, во моментов се осветлуваат вкупно околу 200 објекти во покраината Берлин. Управата соопшти дека за овие објекти и споменици биле користени околу 1.400 рефлектори на јарболите за осветлување.

Вредноста на приклучокот на целото осветлување е околу 100.000 вати, потрошувачката на енергија е околу 200.000 киловат часови годишно и државата ја чини околу 40.000 евра годишно.

Сепак, земјата првично не штеди пари преку кампањата. Еднократните трошоци за рачно исклучување на поединечните радијатори се слични на парите заштедени со користење помалку електрична енергија. На краток рок, „значајниот ефект на заштеда на енергија“ е затоа порешителен од чистата економска ефикасност, објаснија од администрацијата на Сенатот.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.