Беспилотните летала камикази стануваат сè поважни во војната во Украина

Чад се издига над седиштето на руската Црноморска флота во градот Севастопол. Пред неколку дена на полуостровот Крим се случи експлозија. Уште еднаш. Потоа на интернет се појавија видеа и фотографии на кои се гледа како дронот се движи по заливот кон зградите на седиштето.

Беспилотните летала камикази стануваат сè поважни во војната во Украина

Очигледно бега од електронските одбранбени системи и лета над поморската база. Делови од дронот удриле во зградите, како што покажуваат фотографиите. Русија ја обвинува Украина за инцидентот во поморскиот град.

Неодамна, експлозиите на полуостровот на Црното Море, анектиран од Русија во 2014 година, се зголемија. На 9 август се случија неколку силни детонации во воздухопловната база Саки во Новофедоривка, на интернет беа објавени низа видеа од летот до одмор и застој во правец на Русија.

Киев официјално не го потврди нападот на Крим, според „Шпигел извештај“, советникот на Володимир Зеленски, Михаило Подољак, го отфрли како „Што имаме ние со ова?“. „Ова е само почеток.“ , самиот украински претседател рече: „Оваа година на Крим буквално може да почувствувате дека окупацијата на Крим е привремена и Украина се враќа“.

Во секој случај, познато е дека централниот дел од нивното војување се гореспоменатите ракети без екипаж. Користејќи борбени дронови, Украинците постојано успеваат да уништат руски тенкови, додека Москва го зголемува своето електронско извидување. Очигледно не без празнини.

За жал, дронот не можеше да биде соборен над морето – како што беше случајот со другите напади синоќа“, изјави преку Телеграм главниот администратор на градот Михаил Расвозаев. И потврди дека функционира противвоздушната одбрана. Луѓето не треба да се грижат.

Експертите се сомневаат дека може да работи за кинескиот дрон Mugin-5 Pro. Чини околу 9.500 долари и е достапен онлајн на веб-страницата на кинеската компанија „Алибаба“. Ефтино во споредба со турскиот дрон Bayraktar кој чини милион (но се покажува дека е многу ефикасен во напад на тенкови и колони за снабдување).

Според производителот, може да лета повеќе од седум часа, а носивоста е од 15 до 20 килограми.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.