„Беше премногу млад“: Роберт де Ниро му оддаде почит на колегата од „Goodfellas“, Реј Лиота, кој почина во сон покрај својата свршеница во хотелот во Доминиканската Република додека го снимаше новиот филм

Ѕвездата на „Goodfellas“, Реј Лиота почина во сон во хотел во Доминиканската Република на 67-годишна возраст – каде што снимаше нов филм.

Легендарниот гангстерски актер почина во кревет во Casa del XVI во Zona Colonial во четвртокот на половина пат од снимањето на Dangerous Waters.

Екипа на итната служба се упатила кон зградата, но тој не можел да се спаси, а неговото тело било пренесено во институтот за судска медицина во Санто Доминго. Се разбира дека нема сомнеж за тоа дека во прашање е природна смрт.

Луѓето поврзани со претстојниот филм беа забележани како го напуштаат хотелот со куфери и реквизити во четвртокот попладне, откако се прошири веста за неговата смрт.

Лиота зад себе ја остави свршеницата Џејси Нитоло (46), како и ќерката Карсен (23) која ја имаше со поранешната сопруга Мишел Грејс.

Актерот бил забележан во март во Лос Анџелес, каде што гледачите рекле дека изгледал „забележително бледо“ и „му требала помош да му ја облече јакната“.

Изворот додаде дека бил „бавен и стабилен на нозе“, а Нитоло морал да му помогне носејќи ги сите торби од автомобилот до хотелот.

Но, тој изгледаше поздраво на фотографиите направени на почетокот на овој месец додека се шеташе низ Пацифик Палисадес во Лос Анџелес со неговата свршеница.

Лиота беше пушач, но почна да се појавува во реклами за Chantix – бренд управуван од гуруто за вакцини Pfizer – во 2018 година, при што еден рече: „Со години се обидував сам да се откажам од пушењето. Не можев да го направам тоа. Ми требаше помош.’

Изјави за саканата филмска ѕвезда и пријател од колеги актери и други познати личности кои му оддадоа почит во четвртокот попладне:

Роберт де Ниро рече: „Бев многу тажен кога дознав за смртта на Реј. Тој е премногу млад за да не напушти“
Дејвид Чејс рече: „Ова е огромен, неочекуван шок. Мило ми беше што работеше на The Many Saints of Newark’
Сопругата на екранот во Goodfellas Лорејн Брако рече: „Сосема сум скршена што ја слушнав оваа страшна вест за Реј“
Џош Бролин рече: „Мој другар. Мојот пријател. Колку брзо? Зошто? Ќе ми недостигаш. Ќе размислам да те видам во Голдс
Сет Роган рече: „Не можам да верувам дека Реј Лиота почина. Тој беше толку убав, талентиран и смешен човек“
Џејми Ли Кертис додаде: „Неговата работа како актер ја покажа неговата сложеност како човечко суштество. Нежен човек. Толку тажно’.

Кој беше Реј Лиота?

Напуштено бебе кое се прослави како Хенри Хил во Goodfellas…

Лиота е роден во Њу Џерси во 1954 година, но мајка му го напуштила во сиропиталиште пред да биде посвоен шест месеци подоцна.

Тој беше посвоен син на градски службеник и сопственик на продавница за автоделови, кој инсистираше дека никогаш не размислувал за глума додека растел во Њуарк.

По дипломирањето се преселил во Њујорк и работел како шанкер додека не добил улога во сапунската опера „Друг свет“ во 1980 година.

Лиота се прослави играјќи го поранешниот соборец Реј Синклер во црната комедија „Нешто диво“ од 1986 година, за која доби номинација за Златен глобус.

Тој продолжи да глуми како Џо Џексон без чевли во филмот „Поле на соништата“ од 1989 година и е најпознат по неговиот портрет на Хенри Хил во „Добри фелас“ заедно со Роберт Де Ниро и Џо Пеши, а во режија на Мартин Скорсезе.

Сепак, се чинеше дека актерот се оддалечи од својата слава во 1990-тите и остана низок профил, но повторно се појави во последниве години.

Во 2021 година, Лиота глуми во приквел-филмот на Сопранови, The Many Saints Of Newark, откако одби улога во оригиналниот филм.

Неодамна го заврши снимањето на Cocaine Bear, филм во режија на Елизабет Бенкс, кој треба да излезе во февруари следната година.

Актерот роден во Њу Џерси, наводно, требаше да глуми и во The Substance заедно со Деми Мур и Маргарет Квали.

Покрај неговите актерски улоги, Лиота беше и наратор на документарната серија The Making Of The Mob и глумеше во голем број музички спотови, вклучително и за песната на Дејвид Гета, Lovers On The Sun.

Лиота зад себе ја остави ќерката Карсен, која ја дели со поранешната сопруга Мишел Грејс и неговата свршеница Нитоло.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.