Бидете уникатни: Офарбајте ги велигденските јајца со помош на ориз

Офарбајте велигденски јајца со помош на ориз.
Потребен ви е долг ориз кој го има по маркетите, течна боја за јајца или во гел, округол пластичен сад и ракавици.
За секоја боја се користи посебен сад. Се комбинираат и по две бои.
Се става во две лажици долг ориз, никако не се полни садот до врв. Се ставаат неколку капки боја врз него и се меша за да се обои оризот.

Се става јајцето варено внатре, се затвара садот и убаво се протресува да се обои, но немојте да биде јако да не пукне јајцето.
По потреба промрдајте го со раце, затоа и ви требаат ракавици.
За секоја боја се користи посебен сад.
Се ладат потоа јајцата и се премачкуваат со масло за сјај.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.