Бизарната статуа на Тони Блер во Косово стана хит на социјалните мрежи: Англичаните не можат да веруваат што направија Албанците (ФОТО/ВИДЕО)

Англичаните се потсмеваат на статуата на поранешниот британски премиер Тони Блер, која Албанците ја поставија на Косово!Статуата беше откриена во средата во Урошевац, во чест на 25 години од повлекувањето на српската војска и полиција од Косово и Метохија.Авторот на скулптурата Агон Коса и другите етнички Албанци во Косово го фалат Тони Блер за неговата улога за време на кампањата на НАТО во 1999 година, додека многумина на социјалните мрежи се потсмеваат дека статуата наликува на актерот и пејач Џејсон Донован од познатиот австралиски пејач.-Оди на Косово затоа ако го сакаш Џејсон Донован – напишал еден корисник на социјалната мрежа Х.
Tony Blair statue ridiculed as fans are convinced it looks like famous singerhttps://t.co/HQjVB2uVES pic.twitter.com/XvBqh85y6a— Daily Express (@Daily_Express) June 13, 2024
– Ова е како кога некој ќе објави слика од некој познат и ќе му го честита роденденот на некој друг. Среќен роденден на Џејсон Донован – се пошегува друг корисник.
Statue of Tony Blair unveiled in Kosovo … not sure where if anywhere statues will be raised to any of the five PMs who have taken our country backwards in the last 14 years. Vote Labour if you want a serious government that gets stuff done. pic.twitter.com/Culb4hCYgt— ALASTAIR CAMPBELL (@campbellclaret) June 13, 2024
– Откриена статуа на Џејсон Донован – додаде трет корисник.Статуата го прикажува Тони Блер, кој беше британски премиер од 1997 до 2007 година, како се смешка во костум со едната рака крената.
The Tony Blair Institute invests in projects around the world. I bet they know how much a statue costs these days. https://t.co/5k2pBhsu8p— MarkGB (@MarkGBblog) June 13, 2024
Многу од неговите поддржувачи подоцна се разочараа од Блер поради британската улога во инвазијата на Ирак предводена од САД во 2003 година, но многу Албанци во Косово го делат ентузијазмот на скулпторот.Бил Клинтон, кој беше американски претседател во времето на бомбардирањето на НАТО, има статуа во Приштина.

Пронајдете не на следниве мрежи: