Бизарни авионски несреќи

Loading...

Додека авионските комапнии најчесто се грижат за техничките проблеми на своите авиони , некогаш се јавуваат дополнителни проблеми кои треба да се земат во предвид.
Еве неколку најстрашни моменти во авионската историја:
1. Крокодил во авион. Ова звучи како продолжение на приказна од Семјуел Џексон, но за жал е вистинито. Во август 2010 година, при своето полетување мал авион удрил во куќа во близина на Бандунду, во Демократска Република Конго, неколку минути пред слетувањето на летот од Киншаса. Дваесет патници го изгубиле својот живот, заедно со пилотот, а единствениот патник што преживеал раскажал дека причина за несреќата бил крокодил. Еден од патниците се обидел да го шверцува крокодилот во патничката торба, но крокодилот се ослободил и ја предизвикал несреќата.
2. Дете во пилотската кабина. Дозволувањето на присуство на деца во пилотската кабина, беше пресудно за летот Москва- Хонг Конг „Аерофлот 593“ во 1994 година. Пилотот им дозволил на неговите деца да седнат во пилотската кабина на контролните места. Децата несакајќи го исклучуле автоматскиот управувач при што авионот изгубил контрола и се срушил, загинале 75 патници.
3. Свадбарски букет. Една Италијанска двојка од Ливорно, решиле да го заменат стариот традиционален начин на фрлање букет на свадба, со нов. Ангажирале авион со кој ќе летаат па од горе невестата ќе го фрли букетот. Но за жал тоа завршило трагично, кога при фрлањето букетот се заплеткал во крилото на авионот и авионот се срушил. Авинот паднал во близина на хотел каде имало преку 50 гости.Додека авионските комапнии најчесто се грижат за техничките проблеми на св

loading...
Loading...