Билд: Во нападот на Киев погоден е дел од германскиот конзулат

Дел од зградата на германскиот конзулат е погоден во ракетен напад врз главниот град на Украина.

Билд: Во нападот на Киев погоден е дел од германскиот конзулат

Зградата на германскиот конзулат во Киев е оштетена во ракетниот напад утринава врз главниот град на Украина, пренесува Билд.

Како што пренесува Билд, засегнат е одделот за визи.

Поранешниот претседател на фондацијата Бел во Киев, Сергеј Сумлени, ги објави фотографиите на Твитер и им напиша на канцеларот Олаф Шолц и на министерката за надворешни работи Аналена Бурбок.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.