Биткоин на пат да ја пробие границата од 19.000 долари за токен

Биткоин на пат да ја пробие границата од 19.000 долари за токен

Потоа за кратко ќе го собори и рекордот на цената кој го имаше во декември 2017та година.

Наскоро Биткоинот ќе ја пробие и вредноста од 1 милион денари за токен. Во мементов се тргува за 982,892.85 Македонски денари

Може ли Биткоинот да го замени златото?

Биткоинот често се нарекува дигитално злато. И сега врвен стратег во најголемата светска фирма за управување со средства вели дека оваа криптовалута може еден ден да го замени жолтиот метал како безбедна инвестиција.

„Дали мислам дека тоа е издржлив механизам што во голема мера може да го заземе местото на златото? Да, знам, бидејќи е многу пофункционален од златната шипка“, рече Ридер

Потврдата на компанијата BlackRock, која управува со средства од скоро осум милијарди долари, е последниот знак за потврда на биткоинот од главниот финансиски свет, пишува Си-Ен-Ен.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.