Биткоин на пат да ја пробие границата од 19.000 долари за токен

Loading...

Биткоин на пат да ја пробие границата од 19.000 долари за токен

Потоа за кратко ќе го собори и рекордот на цената кој го имаше во декември 2017та година.

Наскоро Биткоинот ќе ја пробие и вредноста од 1 милион денари за токен. Во мементов се тргува за 982,892.85 Македонски денари

Може ли Биткоинот да го замени златото?

Биткоинот често се нарекува дигитално злато. И сега врвен стратег во најголемата светска фирма за управување со средства вели дека оваа криптовалута може еден ден да го замени жолтиот метал како безбедна инвестиција.

„Дали мислам дека тоа е издржлив механизам што во голема мера може да го заземе местото на златото? Да, знам, бидејќи е многу пофункционален од златната шипка“, рече Ридер

Потврдата на компанијата BlackRock, која управува со средства од скоро осум милијарди долари, е последниот знак за потврда на биткоинот од главниот финансиски свет, пишува Си-Ен-Ен.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...