Биткоин ќе стане официјално средство за плаќање во Ел Салвадор

Со серија твитови кои наидоа на огромен интерес, поддршка како и осуда Претседателот на Ел Салвадор соопшти дека Биткоин ќе стане официјално средство за плаќање во Ел Салвадор.

Оваа мала држава во Централна Америка ќе стане прва во светот во која една криптовалута е официјално платежно средство.

Букеле, 39-годишен, десничарски популист, кој дојде на власт во 2019 година, има силно мнозинство од 56, од вкупно 84 места по убедливата победа на законодавните избори минатиот март.

Тој е свесен дека со ова станува трн во прстот на многу моќни интереси…

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.