Блинкен: Бевме во контакт со Русија за заканите со нуклеарно оружје

ВАШИНГТОН – Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека Вашингтон е во директен контакт со Москва во врска со заканата од употреба на нуклеарно оружје.

Кремљ има нуклеарен „синџир на команда“, но исто така е неизвесно дали некој би му рекол „не“ на рускиот претседател Владимир Путин доколку тој одлучи да користи нуклеарно оружје.
Блинкен: Бевме во контакт со Русија за заканите со нуклеарно оружје

„Да, бевме во контакт. Многу е важно Москва да слушне од нас и да знае од нас дека последиците би биле страшни. И ние го кажавме тоа многу јасно“, рече Блинкен во интервју за CBS, одговарајќи на прашањето дали САД биле во контакт со Русија за заканата од нуклеарна војна.

Како што рече Блинкен, Кремљ има нуклеарен „синџир на команда“, но исто така е неизвесно дали некој би му рекол „не“ на рускиот претседател Владимир Путин доколку тој одлучи да користи нуклеарно оружје.

Американскиот државен секретар одби да сподели детали за тоа како САД ќе одговорат на можната употреба на нуклеарно оружје, но рече дека администрацијата има план, пренесува Танјуг.

„Претседателот Бајден е решен дека додека правиме се што можеме за да им помогнеме на Украинците да се одбранат, како што правиме се што можеме за да ги собереме другите земји за да извршиме притисок врз Русија, оваа војна нема да се прошири“, рече Блинкен одговарајќи на прашање. Дали е тоа план што би ја спречил Третата светска војна?

Минатата недела Путин нареди делумна мобилизација, се закани со употреба на нуклеарно оружје и во обраќањето до нацијата рече дека Западот е наклонет да ја уништи руската татковина.

Блинкен рече дека реториката на Путин е неодговорна и додаде дека САД и изразиле загриженост на Русија за нејзините закани.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.