Богата „зимска“ диета: Дозволени се тестенини!

Масната храна е многу почеста во зима отколку во лето, па затоа не е изненадувачки што многумина добиваат вишок килограми во текот на зимата. За да се спречи ова, се препорачува диета со мешунки.
Предноста на диетата со мешунки е тоа што скоро целосно одговара на идеалниот, односно медитеранскиот тип на диета. Ако додадете мешунки од интегрални житарки, многу зеленчук и малку риба, всушност ќе добиете минимално изменет медитерански тип на диета. Во секој случај, мешунките се здрава храна што треба редовно да се јаде со или без диета.
Понеделник
Појадок: чаша млеко и интегрален мафин
Ручек: тестенини со грав и салата од сезонски зеленчук
Вечера: пилешки гради на скара, интегрално парче леб и сезонска салата од зеленчук
вторник
Појадок: јогурт и интегрални житарки
Ручек: ориз, леќа и зеленчук
Вечера: риба на скара со сезонска салата од зеленчук


Среда
Појадок: мешавина од овесна каша, јачмен и ‘рж снегулки со јогурт со малку маснотии
Ручек: интегрални тестенини, месо на скара и зеленчук
Вечера: хумус (намаз од леблебија), две двопек лепчиња и салата по ваш избор
Четврток
Појадок: интегрален тост со џем без шеќер и шолја млеко или чај
Ручек: ориз со зеленчук
Вечера: паштета од грав, ајвар и интегрален тост
Петок
Појадок: варено јајце, чаша јогурт со малку маснотии, леб и ајвар
Ручек: наут со зеленчук
Вечера: бело месо на скара, салата и интегрални колачи
Сабота
Појадок: мешавина од овесни снегулки, јачмен и ‘рж со јогурт со малку маснотии
Ручек: риба на скара и сезонска салата
Вечера: тестенини со варени леблебии и зеленчук
Недела
Појадок: интегрален тост со паштета од риба и шолја јогурт со малку маснотии
Ручек: чинија кускус со мешунки и зеленчук
Вечера: сардини со кромид и интегрален леб

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.