Богат ролат со маскарпоне и чоколадо!

Loading...

Ролатите се едноставни и брзи десерти кои не заземаат многу време и лесно се подготвуваат, барем така е случајот со овој вкусен ролат кој е совршен за сите прилики.
Состојки за бисквит:
6 јајца
16 лажици шеќер
1 ванилин шеќер
30 грама брашно
30 грама какао во прав
1 прашок за пециво
2 лажици ликер амарето


Бела павлака:
1,5 дл слатка павлака
25 гр маскарпоне сирење
4 лажици шеќер во прав
2 лажици ликер амарето
Темен крем:
1,5 дл слатка павлака
25 гр маскарпоне сирење
4 лажици шеќер во прав
10 гр темно чоколадо
Прелив:
2 дл слатка павлака
15 гр темно чоколадо

loading...