„БОГ НА ВОЈНАТА“ ДОАЃА ВО ИСТОЧНА ЕВРОПА: Русите не можат да се одбранат од ова

Американскиот високомобилен артилериски ракетен систем ХИМАРС стана ѕвезда на украинскиот пробив за време на руската инвазија на таа земја. Украинските бранители го користат овој систем за да нанесат катастрофална штета на московските трупи и центрите за снабдување.

Сојузниците на Америка во НАТО забележаа, а новиот „Бог на војната“, како што еден аналитичар го опиша системот, изгледа ќе биде клучен дел од источниот штит на алијансата против руската агресија во догледна иднина.

„БОГ НА ВОЈНАТА“ ДОАЃА ВО ИСТОЧНА ЕВРОПА: Русите не можат да се одбранат од ова

Минатата недела, Литванија стана последната од балтичките земји на НАТО што обезбеди договор за HIMARS, при што САД одобри продажба на осум системи за 495 милиони долари.

Партнерите Естонија и Латвија ги објавија своите планови да купат по шест системи HIMARS во јули и октомври, соодветно. Полска веќе го договори својот прв договор за 20 системи во 2018 година.

Но, во услови на историска воена експанзија, Полска сака да додаде уште стотици HIMARS во својот арсенал, иако загриженоста за тоа колку долго ќе трае испораките ја поттикна Варшава да побара дополнителни системи Chunmo од Јужна Кореја.

“Бог на војната”

„ХИМАРС сега е новиот Бог на војната“, рече Марк Војгер, поранешен специјален советник за руски и евроазиски прашања на тогашниот американски командант за Европа, генерал Бен Хоџис, опишувајќи ја употребата на системот во Украина како „какво огнено крштевање. “

Ја докажа својата ефикасност и ова е првпат ХИМАРС да се користи во толкав број, особено против вооружените сили на друга земја. Обезбедуваат огромна предност, речиси е невозможно Русите да се бранат од него со тоа што го имаат – изјави Војгер, сега нерезидентен виш соработник во Центарот за европски анализи и професор на Американскиот универзитет во Киев за „Њузвик“.

Американските и украинските власти велат дека Русија не успеала да уништи ниту еден ХИМАРС, и покрај недокажаните тврдења на Москва за спротивното.

-Тие се толку прецизни и толку моќни во физичка смисла, овие шест или 12 ракети се многу подебели и многу помасивни од она со што пукаат Русите. И што е најважно, имаат долг дострел – додаде соговорникот на „Њузвик“.

Балтичка одбрана
Балтичките земји веќе презедоа водечка улога во дипломатската и воената поддршка за Киев. Во годините што доаѓаат, регионот најверојатно ќе се појави како моќен блок во рамките на НАТО и Европската унија, кој ќе се залага за посилно одвраќање против Москва, поддржан од помоќни сили информирани од успесите на Украина на бојното поле.

Дариус Антанаитис, литвански одбранбен аналитичар, рече дека купувањето на HIMARS од неговата влада треба да се гледа како дел од поширока промена кон вооружени сили поспособни за бојното поле, како и чекор кон поблиска соработка со САД.

Треба да имате вистинска борбена способност што ќе може да се бори против конвенционалната армија како руската армија. Не е доволно да се потпрете на своите сојузници како САД, Германија или Полска. Мора да имате способност да се борите сами со себе – рече тој.

Сепак, мора да се потпрете на американските сателити за да ги поставите точните ГПС информации, објасни Антанаитис, истакнувајќи дека војната во Украина ја нагласи „суштинската“ улога на САД во колективната безбедност на Европа.

Нема повеќе стратегија „Tripwire“?
НАТО се надева дека напредното оружје како што е ХИМАРС ќе помогне да се запре потенцијалниот руски упад пред силите на Москва да се зацврстат на тлото на НАТО.

Регионалните лидери долго време се противат на стратегијата на НАТО, според која балтичките земји ќе служат како еден вид систем за рано предупредување во случај на руска инвазија на Источна Европа. „Tripwire“ е воена сила, помала од онаа на потенцијалниот противник, дизајнирана да ја сигнализира посветеноста на бранителката за вооружен одговор на идната агресија без да предизвика безбедносна спирала. Ова би значело, на пример, дека првата земја нападната од Русија ќе се брани без да го активира членот 5, или подобро кажано да влезе во војната на целото НАТО, а тоа би претставувало врвен аларм за сите членки.

Војната во Украина ја поттикна Алијансата да се обиде да ја отфрли оваа доктрина – во корист на посилно одвраќање и одбрана.

Безбедносната ситуација на источното крило на НАТО брзо се влоши по вториот руски напад врз Украина во февруари. Балтичките земји се најизложени на руската закана и сега е критично за Источна Европа и балтичките земји, како и за европската и трансатлантската заедница, да обезбедат кредибилитет на одвраќање за источното крило – рече Олевс Никерс, претседател. на Фондацијата за безбедност на Балтикот.


Копнените сили, рече Никерс, се особено важни за малите балтички земји, кои ќе го сносат најголемиот дел од руската акција.

Мораме повеќе да се фокусираме на борбена и борбена готовност, вклучително, на пример, противтенковско оружје, противвоздушна одбрана, крајбрежни ракетни батерии, повеќе ракетни системи и радари за следење – додаде тој.

Балтичките држави се премногу мали за да апсорбираат каков било руски упад, особено ако се отсечени од Полска со руски упад западно од Белорусија преку коридорот Сувалки.

Проблемот е што немаат оперативна длабочина. Апсолутно им е потребен овој тип на напреден систем за навистина да ги погодат Русите од далеку – рече Војгер.

Украинците успеаја да се повлечат, да се реформираат и да возвратат. Но, бранителите на Балтикот ќе мора да ги спречат Русите во нивните патеки.

Оваа артилерија со долг дострел ја менува играта за балтичките земји и за Полска. Претпоставувам дека ќе продолжат нарачките од балтичките земји и Полска, можеби и од Романија и Бугарија – рече Војгер.

ХИМАРС ќе им помогне на балтичките земји да го неутрализираат, или барем да го ослабат најмоќното руско конвенционално оружје: артилерија.

Кога немате можност да пукате далеку зад линијата на фронтот, тоа е како да се обидувате да му ги отсечете главите на Хидра. Кога имаш артилерија и ракети со долг дострел, можеш да ја убиеш Хидра – изјави Антанаитис за антиартилериските операции.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.