БОКСЕР 40 ПАТИ ЈА ИЗБОДЕ ДЕВОЈКАТА ЗАТОА ШТО ГО ИЗНЕРВИРАЛА! Влегле во неговата затворска ќелија и СЕ УЖАСНАЛЕ: „Се обесил со чаршаф!“

Селим Кемалоглу (27) беше пронајден обесен во затворската ќелија откако беше затворен за убиството на неговата девојка Зејнеп Сенпинар (24).

Боксер кој брутално ја избодел својата девојка во градите речиси 40 пати е пронајден мртов во затворската ќелија. Селим Ахмет Кемалоглу (27) беше пронајден мртов од страна на полицијата додека виси на постелнина во својата ќелија во затворот Адана од типот Ф во јужна Турција. Лекарите од Институтот за судска медицина во Адана причина за неговата смрт го прогласиле самоубиството.

Голема бројка на жени се убиваат секоја година во Турција:

Според Годишниот извештај за податоци за 2021 година објавен од платформата „Ќе ги запреме фемицидите“, 280 жени биле убиени од мажи во 2021 година.
БОКСЕР 40 ПАТИ ЈА ИЗБОДЕ ДЕВОЈКАТА ЗАТОА ШТО ГО ИЗНЕРВИРАЛА! Влегле во неговата затворска ќелија и СЕ УЖАСНАЛЕ: „Се обесил со чаршаф!“

На 22 октомври тој беше осуден за убиството на Зејнеп Сенипар на минимална казна од 24 години без помилување. Разбеснетиот боксер се скарал со својата 24-годишна девојка во неговиот дом во областа Ментезе во југозападна Турција.

Потоа грабнал нож за леб од кујната и ја прободел 37 пати во градите на 24 мај 2020 година. Болничарите за жал ја прогласиле Зејнеп за мртва на местото на настанот. Кемалоглу исто така беше повреден додека ја уби Зејнеп и беше пренесен во болница. Парот не бил во врска еден месец пред убиството, но продолжиле да се гледаат.

Зејнеп го пријавила Селим во полиција две недели пред да биде убиена, велејќи дека ја претепал. Боксерот веќе имаше долго криминално досие со 14 пресуди. Последен пат е приведен на 28.08.2019 година за полов напад и намерно ранување.

По лекувањето во болница, Кемалоглу беше обвинет за убиството на Зејнеп. Фемицидот е се поголем проблем во Турција, особено откако земјата официјално ја напушти Истанбулската конвенција минатиот јули. Според Годишниот извештај за податоци за 2021 година објавен од платформата „Ќе ги запреме фемицидите“, 280 жени биле убиени од мажи во 2021 година.

Според податоците на „Споменикот бројач“, кој е „дигитален споменик на жените убиени од насилство“ и кој секојдневно се ажурира, годинава во Турција имало 331 фемицид.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.