Бомбици од темно чоколадо, портокал и слатка павлака

Ова е многу едноставен десерт, толку лесен за правење што ќе се претвори во совршенство дури и за тотален почетник при подготовка на деликатеси. Состојките само се мешаат, ладат и се прават топчињата.
Состојки:
250 гр темно чоколадо
130 мл слатка павлака
2 лажички путер
лажичка куркума
рендана кора од портокал


Подготовка:
Истурете ја слатката павлака во тенџере и варете ја скоро до вриење. Потоа тргнете го тенџерето од оган и додадете ги коцките од чоколадо. Нежно мешајте додека не се раствори целосно и не се изедначи. Потоа додадете путер, куркума и изрендана кора од портокал и добро измешајте за да се соединат сите состојки.
Потоа оставете ја смесата во фрижидер околу два часа. Кога ќе се излади, земете малку од смесата со лажица во рацете за да формирате топчиња. Доколку сакате, можете да ги извалкате во мелени или сецкани лешници, ореви, во трошки од чоколадо, а исто така добро се вклопуваат со глазура од чоколадо.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.