БОРЕЛ ОФИЦИЈАЛНО ОБЈАВИ: Министрите на ЕУ се договорија, следува СУСЕНЗИЈА на визниот режим со Русија!

Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) за надворешна политика и безбедност, Јозеф Борел, денеска соопшти дека министрите за надворешни работи на ЕУ се договориле за целосно суспендирање на визниот режим за Русија.

БОРЕЛ ОФИЦИЈАЛНО ОБЈАВИ: Министрите на ЕУ се договорија, следува СУСЕНЗИЈА на визниот режим со Русија!

Борел на Твитер напиша дека се регистрирани значителен број гранични премини од Русија кон соседните земји, што претставува безбедносен ризик.

Затоа денеска се договоривме за целосно суспендирање на договорот ЕУ-Русија и визна либерализација, рече тој.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.