Борисов: Во сиромашна Бугарија има многу илјади скапи коли, тие може да се продадат во време на кризата

Loading...

Борисов: Во сиромашна Бугарија има многу илјади скапи коли, тие може да се продадат во време на кризата

Во видео во живо на својот Фејсбук профил БОрисов ја исчита статистиката за тоа колку скапи коли има во Бугарија. Борисов: – има три „бугати“ како на Роналдо, дури 241 „бентли“ „ферари“ – 123, „мејбах“ има 54, „хамери“ 280, „јагуари“ близу 4.000, а „поршеа“ – близу 5.000, „мекларен“ – 22, „ламборџини“ има 87, „масерати“ – 311, „ролс Ројс“ , најверојатно сме први во Европа со 84 вакви возила!

„Па, велејќи дека во бизнисот, наместо да отпуштаат работници, тие можат да ги намалат од 80 Ролс-Ројс на 40, на пример … Со што сум ги навредил ако го споменав тоа?“, праша премиерот.

Тој беше критикуван поради тоа што ги повика бизнисмените да ги продадат своите скапи автомобили со цел да ги задржат своите вработени среде кризата што силно го погоди бизнисот. Само сакав да ги заштитам работниците, додаде премиерот.

Тој ја продолжи својата турнеја низ земјата, запознавајќи се со контролата на патиштата. „Благодарност до сите полицајци кои се на должност 24/7 на контролните пунктови на влезовите и излезите од градовите. Ним им е обезбедена опрема за безбедност, топла храна.

Обещал съм на софиянци да завършим Южната дъга на Околовръстния път. От голи поляни строим магистрали. За много кратко време е свръшена много работа по 6-километровия участък от ж.к. Младост до АМ "Тракия". Строят се огромни инженерни съоръжения – 12 платна за движение, чисто нова канализация, локали, мостове, пешеходни надлези, осветление. Преди на мястото на Южната дъга, Северната скоростна тангента и Западната тангента имаше път с 2 ленти. Това постигнаха някои хора за 60 години управление. Ние за 10 години ги обновихме по такъв начин, че двете ленти вече са само спомен.

Gepostet von Boyko Borissov am Sonntag, 12. April 2020

ПРОЧИТАЈТЕ УШТЕ И:

НОВА СТУДИЈА: Научници тврдат дека 2 метри дистанца не се доволни. Потребни се најмалку 4 метри

Живи и здрави сме- штипјанката Стефани Јовановска изнервирана од муабетите откако нејзиниот сопруг Бојан е позитивен на Ковид-19

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...