Босанските болници и училишта денеска цел на стотици лажни закани за бомби

Стотици училишта и јавни институции во Босна се справуваат со низа лажни закани за бомби, принудувајќи ги привремено да се затворат.

Во средата, повеќе од 400 училишта беа цел на идентични предупредувања за бомби испратени преку е-пошта, во кои се тврди дека напаѓачите планирале да го „разнесат училиштето“ и да убијат „илјадници српски деца“.
Сараево

Меѓу јавните институции цел во четвртокот беа Националната изборна комисија и неколку судови во Сараево. Сите тие мораа да се евакуираат и да чекаат да им кажат дека брегот е чист пред да продолжат со работа.

Една од најголемите болници во Босна, исто така, беше цел во четвртокот. Неколку стотици пациенти и персоналот во универзитетската болница во Бања Лук добија инструкции да заминат поради закана преку е-пошта.

По претресот на болницата, босанската полиција преку соопштение во јавноста соопшти дека се работи за лажна тревога. „Тоа е одвратен напад“, им рече на новинарите директорот на болницата Владо Ѓајиќ во четвртокот.

Во средата, повеќе од 400 училишта беа цел на идентични предупредувања за бомби испратени преку е-пошта, во кои се тврди дека напаѓачите планирале да го „разнесат училиштето“ и да убијат „илјадници српски деца“.

Надлежните се уште не знаат кој стои зад заканите. Училиштата и аеродромите во Србија и Црна Гора, исто така, неодамна доживеаја напад на лажни закани за бомби.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.