Бојко Борисов за Русија: Ако се оди војна, ќе се бориме на страната на НАТО

Loading...

“Ако се случи војна, руските ракети се насочени кон Бугарија”, изјави премиерот Бојко Борисов пред bTV. Тој истакна дека на сите средби на НАТО – Русија се наведува како главна закана, заедно со Северна Кореја.
“Да не чува Господ и да нема војна. Затоа не дозволив да имаме Црноморската флота и претрпев многу забелешки од моите колеги во НАТО. Ако донесеме големи воени бродови во Црното Море, и подморници, на крајот се ќе зоврие. Ама ако започне војна, ќе се бориме на страната на НАТО “, рече Борисов.
Во исто време, премиерот истакна дека Бугарија има голем интерес за руските туристи да дојдат во Бугарија, како и рускиот гас за да стигнат до идниот балкански гасен центар.
“Треба да се зборува за отстранување на санкциите против Русија”, додаде Борисов.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...