Бразил на праг на голема катастрофа, КОРОНА ВИРУСОТ во стампедо

Loading...

Бразил на праг на голема катастрофа, КОРОНА ВИРУСОТ во стампедо

Најлош ден од почетокот на пандемијата во Бразил. Изминатите 24 часа драматично се зголеми бројот на случаи. И тоа за 17.408, а пријавени се рекордни 1179 смртни случаи.

Со ова од почетокот на пандемијата Бразил има 271.628 заразени и 17.971 починати. Повеќе потврдени случаи во целиот свет има само во САД и Русија.

Ново светско жариште на КОРОНА ВИРУСОТ станува Бразил, болниците се веќе преполни

Големиот број болни ги засили стравувањата дека здравствениот системо може да колабира. И насекаде се предупредува дека вистинската бројка и не може да се измери прецизно и дека истата е далеку поголема.

Болсонаро Претседателот на Бразил се обидува да ја минимизира опасноста од пандемијата во неговите настапи. Тој смета дека треба да се отвори економијата и да се мисли и на тој аспект од проблемот.

СЗО веќе ја прогласи цела Латинска Америка за ново жариште на пандемијата.

ПРОЧИТАЈТЕ УШТЕ И:

ИТНО: Во Бразил е откриен нов, непознат вирус

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...