Брзи меки перничиња од само 4 состојки и тесто кое не се чека да нарасне

Потребни состојки:
1 шолја јогурт/млеко
1 печиво
2 јајца
2-3 шолји брашно
Малку квасец
Начин на подготовка:
Замесете меко тесто од состојките. Првично тестото е само со печиво, но доколку имате малку квасец дома може да ставите затоа што повеќе нараснуваат. Но секако може и без него. Тестото веднаш расукајте го и исечете го на форми по желба. Од истово тесто може да си направите и мекици.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by martinascooking (@martinascookingg)

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.