Брзо и едноставно: Салата од ракчиња и печурки

Loading...

Ракчиња се многу ценети од поддржувачите на здрав начин на живот, бидејќи во нив речиси и да нема маснотии, и тие придонесуваат за балансирана работа на дигестивниот тракт, лесно асимилирана во телото.

Оваа салата е популарна на источниот брег на Шпанија. Оригиналната комбинација на ракчиња со печурки му дава необичен вкус, освен тоа што има добар мирис, ќе изгледа одлично на вашата трпеза.

Потребни состојки:

500 гр шампињони

12 ракчиња

2 јајца

1 блага пиперка

2 чешниња лук

маслиново масло

вински оцет

по вкус сол

Подготовка:

Ракчињата ги варите во солена вода и потоа ги чистите. Претходно варените јајца исечете ги на 4 дела. Печурките доколку се покрупни можете да ги исецкате, а ако се поситни оставете ги цели. Исечете ја и пиперката на тенки ленти.

Чешнињата лук исецкајте ги и пропжете се додека добијат златно- кафеава боја, додадете ги печурките, заедно нека провријат и добро да се подготват.

Потоа во длабока чинија наредете слоеви од ракчиња, пропржената смеса од печурки и лук и лентите од пиперката. На врвот на декорацијата наредете ги варените јајца и по ваш вкус ставете оцет, маслиново масло и сол.

Наздравје!

 

loading...