Брз и без чекање: Колач со едно јаболко и ванила

Loading...

Се се пече заедно и тоа е фантастична комбинација
Состојки и подготовка:
1 поголемо јаболко
За пудинг фил:
1 јајце
200 мл млеко
1 кесичка пудинг од ванила
50 гр шеќер
Измешајте и варете додека не се згусне
Додека е топло, истурете го во вреќичка за украсување или кеса за замрзнување.
За тестото:
2 јајца
100 гр шеќер
100 мл млеко
20 мл масло
200 гр брашно


Половина кесичка прашок за пециво (1 лажичка)
Измешајте ги состојките за тестото, редоследот на додавање оди според наведените состојки. Промешајте го исечканото јаболко и истурете се во тава со големина 22×30 или приближно. Направете шари од пудингот и веднаш ставете во рерната.
Печете околу 35 минути на 180 степени. Ако тавата е помала, печете подолго. Посипете го колачот со шеќер во прав и уживајте.
Пријатно!

loading...
Loading...