Брз ручек готов за 20 минути: Пикантно пилешко со сусам и ориз

Пилешкото месо е здраво и брзо се подготвува, а најмалку масен дел се пилешките гради. Ова парче месо е погодно за подготовка на широк спектар јадења, но ако ви се здосадени класичните рецепти испробајте го овој.
Брз ручек готов за 20 минути: Пикантно пилешко со сусам и ориз
Ако сакате допир од егзотичност во вашата чинија, пробајте го ова пилешко подготвено со мед и чили. Еве неколку совети: пилешките гради се многу поевтини ако ги купите заедно со кожата и коските; Откако ќе го одвоите месото може да сварите пилешка супа од коските и кожата; Ако немате масло од сусам, заменете го со обично, сончогледово масло, тоа нема да направи голема разлика. Сепак, другите состојки како медот, сусамот, соја сосот и чилито се задолжителни. Ако го ставите ориз да се зготви на почетокот, овој ручек навистина може да биде готов за 20 минути.


Потребни состојки:
1 кг пилешки гради, исечени на коцки од 2,5х2,5 см
0,5 дл мед
0,5 дл соја сос
0,5 дл вода
3 парчиња лук (ситно сечкан)
1/4 лажичка исечкано чили
3 лажички пченкарен скроб
2 лажици ладна вода
2 лажици сусам
1 лажица масло од сусам
За гарнир: варен ориз
Евентуално: ситно сечкан млад кромид
Начин на подготовка:
Во сад измешајте ги медот, соја сосот, водата, лукот и чилито и тргнете го сосот на страна.
Загрејте го маслото од сусам во тава и кога ќе биде жешко, додајте ги коцките пилешко.
Пржете ги на висока температура со постојано мешање неколку минути, а потоа истурете го веќе подготвениот сос во тавата.
Малку намалете ја температурата и гответе уште 5 минути, со покриен капак. Повремено мешајте.
Во сад измешајте пченкарен скорб и 2 лажици вода и мешавината додајте ја во јадењето. Мешајте додека смесата не згусне.
Изгаснете го огнот и наросете со сусам. Послужете со варен ориз и посипете со сечкан кромид.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.