Брз ручек – да излижеш прсти!

Loading...

Дали уживате во селски јадења кои лесно и едноставно се приготвуваат? Во продолжение прочитајте го рецептот за реден компир кој сигурно ќе ви се допадне и ќе ви стане редовно јадење на вашата трпеза.
Потребни состојки:
2,5 кг компир
200 мл млеко
300 мл кисело млеко
2 главици кромид со средна величина
50 г рендан тврд кашкавал
1 ловоров лист
1 чешне лук
Сол, црн пипер
Путер за премачкување на садот


Постпка:
1.Ставете го млекото, ловоровиот лист и чешнето лук во еден сад. Проварете ги 2-3 минути, извадете го лукчето и ловорот, па оставете млекото да излади. Потоа во него измешајте го киселото млеко и малку посолете.

loading...