Брз ручек со фини состојки: Пилешко со њоки во сос од сенф и павлака

Loading...

Пилешко со њоки во сос од сенф и павлака за готвење е брз ручек со фини состојки …
Потребно е:
4 парчиња пилешки стек
5 лажици путер
1 лажица сенф
300-400 мл павлака за готвење
1-2 лажички ким или некој друг зачин
1 пакување њоки


Подготовка:
– Сварете ги њоките во солена вода.
– Пилешкиот стек исецкајте го на коцкички и пропржете ги на путер.
– Кога ќе добијат убава боја, додадете го сенфот, а веднаш потоа и павлаката за готвење.
– Ставете сол и бибер.
– Кога ќе почне да врие, исклучете ја ринглата и додајте ги њоките.
– Одозгора посипете со ким или друг зачин.

loading...