Брисел ги урна надежите на Грузија за пристап во ЕУ

Пратениците во Грузија останаа со скршено срце откако Брисел ги урна надежите на земјата за брз влез во Европската унија.

Саломе Зурабишвили, претседателка на Грузија

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен во петокот објави дека Грузија ќе добие кандидатски статус само откако ќе одговори на одредени приоритети.

Наместо тоа, Комисијата препорача „европска перспектива“ за малата црноморска земја, за разлика од Украина и Молдавија на кои им беше доделен кандидатски статус.

„Грузија ги дели истите аспирации и потенцијал како Украина и Молдавија“, рече фон дер Лајен. „Нејзината примена има силни страни, особено пазарната ориентација на нејзината економија, со силен приватен сектор.

„За да успее, земјата сега мора политички да се соедини за да дизајнира јасен пат кон структурните реформи и Европската унија“, додаде таа.

Комисијата „ќе се врати и ќе процени“ дали Грузија исполнила „голем број услови пред да и даде статус на кандидат“, рече фон дер Лајен, без да прецизира кога ќе биде тоа.

Според документот на Комисијата, земјата мора да се справи со внатрешната политичка поларизација, да се посвети на „деолигархизација“ и да спроведе судски реформи пред да може да се приклучи на блокот.

Треба да се подобрат и слободата на печатот и одговорноста и транспарентноста на државните институции, додаде извршното тело на ЕУ.

Водачот на партијата Грузиски сон, која го има мнозинството во грузискиот парламент, Иракли Кобахидзе ја опиша одлуката на Комисијата како „срцепарателна“.

„Сфаќаме дека Грузија, за разлика од Украина и Молдавија, денес не ги направи неопходните жртви“, рече Кобахиџе.

„Жртвувањата и крвопролевањето пред 14 години, па дури и пред 30 години и 300.000 внатрешно раселени лица, за жал, веќе ја изгубија својата важност за нашите европски партнери“, додаде тој.

Неговите коментари беа дадени во врска со руско-грузиската војна во 2008 година и сепаратистичкиот регион Абхазија поддржан од Москва на северот на земјата.

Опозициските личности во Грузија ја искористија пресудата на Комисијата за да ја критикуваат владата.

Гига Бокерија, која ја предводи партијата Европска Грузија, рече дека сегашниот режим е некомпатибилен со аспирациите на земјата за ЕУ.

Во меѓувреме, Ника Мелија, лидер на Обединетото опозициско движење, ја обвини владата дека намерно го попречува евроатлантскиот пат на Грузија.

Другите политичари беа пооптимисти.

„Сакам целосно да разберете дека Европа не нè напушти“, рече претседателката Саломе Зурабичвили. „Нашата европска перспектива беше препознаена. Ова е нешто што досега не се случило“.

„Сега имаме листа на приоритети кои треба да се решат, а тоа е одговорност на владата, како и на опозицијата“, продолжи таа.

Фрустрации поради пресудата се почувствуваа во некои квартови на грузискиот главен град Тбилиси, при што многу локални жители ја опишуваат како тешка за слушање.

„Навистина не ми се допадна одлуката, сите велеа да, а сега тоа го добивме“, рече хемичарот Лиа Парцхаладзе (70). „Заслуживме кандидатура“.

Иако би било „подобро ако ја одобрат кандидатурата“, Лексо Калидашвили (25) рече дека одлуката треба да ги охрабри грузиските пратеници да направат повеќе.

„Има уште многу да се направи за да се постигне потребното ниво, [но] тоа е патот што мораме да го одиме сигурно“, рече инженерот.

Во 2021 година, грузиската влада ја објави својата намера да аплицира за членство во ЕУ во 2024 година. Ова беше изнесено „веднаш“ по руската инвазија на Украина во февруари.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.