БРИТАНИЈА ИСПРАЌА ЗАСТРАШУВАЧКO ОРУЖЈЕ ВО УКРАИНА: Бримстон 2 управуван со ласер ќе го направи бојното поле ПЕКОЛ за Русите

Велика Британија и испрати на Украина напреден модел на ракетата „Бримстоун“ со ласерско наведување со двојно поголем дострел од претходната верзија, пишува британски Телеграф.

Се појавија снимки од залихи ракети Бримстон 2, испорачани од Кралските воздухопловни сили за да и помогнат на Украина да ги потисне руските сили.

Ракетите, заедно со слично противтенковско оружје испратено од другите западни сојузници на Украина, ќе одиграат централна улога во забавувањето на воениот напредок на Москва во последните месеци.

БРИТАНИЈА ИСПРАЌА ЗАСТРАШУВАЧКO ОРУЖЈЕ ВО УКРАИНА: Бримстон 2 управуван со ласер ќе го направи бојното поле ПЕКОЛ за Русите

Велика Британија првпат и даде ракети Бримстоун на Украина пред околу шест месеци. Сепак, видеото објавено минатиот месец од Британската служба за радиодифузија покажува дека понапредната верзија се подготвува за транспорт.

Ракетите, кои чинат по околу 175.000 фунти, можат да погодат цели преку ласери и да изберат своја цел од однапред програмирана листа користејќи радар со ултра висока фреквенција.

Овој систем му овозможува на оружјето да го скенира бојното поле и да ја избере најсоодветната цел, не сметајќи ги цивилните возила или помалку важната воена опрема.

Ракетата може да се користи во населени места со висока прецизност, ограничувајќи го потенцијалот за колатерална штета меѓу цивилното население.

Првата верзија на Brimstone влезе во служба на РАФ во 2005 година. Тој беше надграден во 2008 година. Brimstone 2, следниот подобрен модел, стапи во употреба во 2016 година.

Со дострел на млазен авион од приближно 37 милји и боева глава од 6,3 кг, Brimstone 2 е дизајниран првенствено да ги вклучува копнените цели, вклучително и возилата во движење.

Сепак, беше развиена поморска верзија на оружјето, специјално дизајнирана да ги погодува бродовите за брз напад, како што се глисерите. Успешното тестирање ја покажа способноста на ракетата да погоди бројни индивидуални цели на море.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.